Piec Rakietowy do drewna (Rocket Stove)

Piec rakietowy jest piecem podwójnego spalania. Oznacza to że oprócz drewna spala się również gaz drzewny, który w normalnych piecach, kominkach i kotłach opalanych drzewem wylatuje przez komin. Cechy charakterystyczne pieca rakietowego w wersji grzewczej:

– piec rakietowy pozwala na oszczędność drewna rzędu 80% – 90% w porównaniu do innych pieców,

– spalinami jest prawie czysta para wodna i CO2 (odrobina dymu pojawia się tylko na początku, tuż po rozpaleniu),

– emisja ciepła po jednorazowym rozpaleniu w piecu rakietowym może trwać nawet do kilku dni – dzięki specjalnej masie termicznej, która przechowuje i powoli wydala ciepło,

– piec rakietowy można zbudować samodzielnie (lub z pomocą przyjaciół) w ciągu około 2 dni – jeżeli wszystkie materiały niezbędne do budowy są uprzednio przygotowane,

– koszt budowy takiego pieca może być bardzo niski, gdyż w znacznej części do budowy można wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu (np. beczki, stalowe rury, stare cegły) lub dostępnych lokalnie (glina, kamień, słoma, piach). Niektórzy chwalą się że wydali na zakup materiałów niezbędnych do budowy pieca rakietowego w wersji grzewczej zaledwie 20 dolarów.

źródło: Ekowioska – zobacz więcej materiałów + video
więcej fotek na facebooku Earth Heart
piec rakietowy do pieczenia chleba
Piecyk Rakietowy z Ławą Grzewczą – Warsztat

ogrzewanie wody, ogrzewanie masy termicznej, ogrzewanie szklarni, pieczenie chleba, suszenie owoców …

„przede wszystkim piec spala 20 procent drewna… na paru patyczkach pali i pali… beczka rozgrzewa sie i szybko oddaje cieplo do pomieszczenia…mozna ja oblepic glina jesli chcemy aby byla „estetyczna”… albo wykonac ja na zamowienie i artysty rzezbiarza spawacza 🙂 A powierzchnie mozna ogrzac duze tez, wtedy trzeba zastosowac inne proporcje… najwazniejszym efektem w tym wlasnie modelu jest lawa grzewcza, ktora powoli nagrzewa sie od przewody spalinowego, a potem wolno oddaje to cieplo do pomieszcenia… do tego pieca mozna podolaczac mnostwo innych elementow… zrobic grzanie wody, czy odzysk ciepla i zamiane w prad przy pomocy termoogniw…”

Posted in drewno, energia, glina, piec rakietowy, rocket stove, słoma.